Koncepcja pracy zdalnej lub pracy z domu nie jest nowa, ale dopiero niedawno, w rozpaczliwych czasach pandemii Covid-19, pomysł ten zaczął zyskiwać na popularności. Pandemia ta jest jeszcze daleka od zakończenia, ale zmusiła firmy na całym świecie do przejścia do trybu online. Cóż, pilna potrzeba zapewnienia pracownikom wszystkich niezbędnych narzędzi, których potrzebują, aby przenieść swoje miejsce pracy z biur do domu, wzbudziła pewne obawy wśród pracodawców na początku. Ale w miarę upływu czasu, każda firma zaczyna zdawać sobie sprawę z potencjału pracy zdalnej. W miarę jak ta cyfrowa transformacja nabierała tempa, pracownicy zaczęli bardziej polegać na wideokonferencjach i narzędziach współpracy, aby połączyć się ze swoimi kolegami z zespołu, narzędziach takich jak Microsoft Teams i Google Meet, które tylko w ostatnim roku zyskały ogromną popularność niż w ciągu ostatnich kilku lat.

Co to jest Microsoft Teams?

Microsoft Teams to popularna platforma komunikacji i współpracy biznesowej, która wyewoluowała z już popularnego Skype’a dla biznesu Microsoftu. Wydany w 2017 roku, Teams to kompletny pakiet do wideokonferencji i współpracy, który jest częścią pakietu produktów Microsoft 365 / Office 365. Jest przeznaczony dla firm, szkół i innych organizacji do wspólnej pracy i współpracy poprzez spotkania, czaty, rozmowy audio i wideo, udostępnianie ekranu i udostępnianie plików. Integruje większość usług wchodzących w skład pakietu Microsoft 365 w ramach jednej platformy. Możesz tworzyć wirtualne zespoły i zapraszać uczestników do swojej prywatnej przestrzeni roboczej, udostępniać im pliki, a następnie współpracować nad tymi plikami zbiorowo w celu zwiększenia produktywności i osiągnięcia celów biznesowych. Teams jest dostępny na różnych platformach, w tym w internecie, systemie Windows, Android i iOS.

Co to jest Google Meet?

Google Meet, wcześniej znany jako Google Hangouts, to platforma wideokonferencyjna opracowana przez Google. Jest to zaawansowane narzędzie komunikacyjne do łączenia i współpracy, które jest bardziej odpowiednie dla aplikacji biznesowych, takich jak webinaria i wideokonferencje. Oferuje wszystkie funkcje potrzebne do profesjonalnych spotkań dla tych, którzy chcą korzystać z platformy w otoczeniu biznesowym. Płynnie synchronizuje się z pakietem G Suite w celu zwiększenia łączności i współpracy. Podobnie jak Teams, Meet jest rozwiązaniem typu all-in-one, które umożliwia czat, tekst, rozmowę wideo, udostępnianie plików i inne funkcje w ramach jednej platformy. Jest często używany do rozmów na czacie w czasie rzeczywistym, zarówno w grupie, jak i jeden na jeden. A najlepsze jest to, że jest bezpłatny dla wszystkich do wykorzystania w domu i biurach dla maksymalnie 100 uczestników i limitu czasu na godzinę.

Różnica między Microsoft Teams a Google Meet

Platforma

– Zarówno Teams, jak i Meet to świetne narzędzia do produktywności biznesowej i współpracy, używane przez firmy na całym świecie do łączenia się i współpracy. Teams to autorskie narzędzie Microsoftu do komunikacji i współpracy wideo, które wchodzi w skład pakietu produktów Microsoft 365/Office 365. Jest to jedna super aplikacja, która integruje wiele różnych aplikacji w jeden program. Z kolei Google Meet to unowocześniona wersja aplikacji Google Hangouts, która bezproblemowo synchronizuje się z pakietem G Suite, zapewniając lepszą łączność i współpracę.Integracje

– Oba narzędzia otworzyły swoje platformy współpracy na integracje i wtyczki firm trzecich, aby znacznie usprawnić współpracę. Microsoft Teams oferuje kilka sposobów na rozszerzenie doświadczenia współpracy Teams na aplikacje innych firm, takie jak integracje z Cisco Webex Meetings, Zoom i aplikacjami do zarządzania projektami, takimi jak Trello, Asana, Wrike i tak dalej. Google Meet, podobnie jak Microsoft Teams, oferuje kilka integracji stron trzecich, aby rozszerzyć swoje doświadczenie współpracy poza przewodem. Oprócz swoich wewnętrznych integracji, Meet również dobrze gra z innymi platformami konferencyjnymi stron trzecich, takich jak Cisco Webex, Lifesize, Polycom, itp. Teams ma długą listę aplikacji stron trzecich w porównaniu do Google Meet’s.Cennik

– Microsoft Teams z pewnością trzyma się w ryzach, jeśli chodzi o ceny. Oferuje darmowy plan dla tych, którzy dopiero zaczynają i płatną wersję, która pochodzi z planów Office 365 Business. Najtańszy plan jest wyceniony na 5 dolarów za użytkownika miesięcznie przy rocznym zobowiązaniu i wzrasta do 12,50 dolarów przy rozliczeniu rocznym. Dla dużych przedsiębiorstw Teams oferuje plan Enterprise Office 365 E3 w cenie 20 USD za użytkownika miesięcznie.

Google Meet jest bezpłatne dla użytkowników indywidualnych, którzy chcą organizować spotkania online dla maksymalnie 100 uczestników przez godzinę. Aby uzyskać dodatkowe funkcje, takie jak Dysk, Dokumenty, Arkusze i Slajdy, należy wykupić subskrypcję Google Workspace Essentials (dawniej G Suite). Ceny Google Workspace zaczynają się już od 6 dolarów za użytkownika miesięcznie za plan podstawowy i sięgają nawet 18 dolarów za użytkownika miesięcznie, co pozwala na zorganizowanie spotkania z maksymalnie 250 uczestnikami na pokładzie. Najpopularniejszym planem jest plan Business Standard, który kosztuje 12 dolarów miesięcznie dla maksymalnie 150 uczestników.

Podsumowanie Microsoft Teams vs. Google MeetPodczas gdy zarówno Microsoft Teams jak i Google Meet nabrały ogromnego rozpędu w ostatnim roku jako dwie popularne platformy do komunikacji i współpracy biznesowej, zrodziło to również kilka pytań dotyczących tego, która z nich jest lepszym rozwiązaniem do prowadzenia wideokonferencji. Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, który chce być w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi, to Google Meet jest lepszą alternatywą dla Ciebie, ponieważ jest darmowy dla użytkowników szukających połączenia z ludźmi z całego świata. A jeśli jesteś już użytkownikiem G Suite, to zdecydowanie musisz używać Google Meet. Jeśli jesteś użytkownikiem Microsoft 365, to powinieneś wybrać Microsoft Teams, ponieważ integruje większość usług zawartych w pakiecie Microsoft 365 w jednej platformie.