Nie ma wątpliwości, że komórki są najmniejszą jednostką żywej materii i jest ich jak tryliony wewnątrz ludzkiego ciała. Teraz składasz komórki razem i otrzymujesz tkanki. Istnieją cztery podstawowe tkanki w ciele. Jeśli weźmiesz tkanki i połączysz je razem, otrzymasz organ. Istnieje ta hierarchiczna organizacja żywej materii wewnątrz ciała. To jest histologia – badanie tkanek i ich struktury. Cytologia to badanie komórek i ich struktury w celu postawienia diagnozy. Choć brzmią podobnie, obie są różnymi gałęziami patologii. Przyglądamy się kluczowym różnicom między nimi.

Cytologia

Świat cytologii jest dość fascynujący – od jej wczesnych początków po dzień dzisiejszy, w którym jej wkład w diagnostykę i zarządzanie chorobami jest wysoko ceniony. Cytologia oznacza badanie komórek. Jest to dziedzina nauki zajmująca się badaniem komórek pochodzących z tkanek ciała lub próbek płynów, głównie w celu diagnozowania lub wykrywania nowotworów. Znana również jako cytopatologia, cytologia bada, jak komórki działają w różnych obszarach ciała. Zasadniczo zajmuje się strukturą, funkcją i patologią komórek. Ocenia poszczególne komórki lub skupiska komórek, aby postawić diagnozę pewnych chorób, w tym niektórych form raka. Badania wykonywane są głównie na płynach ustrojowych, takich jak krew, mocz czy płyn mózgowo-rdzeniowy. Może być stosowane jako narzędzie przesiewowe w zdrowej populacji, która jest potencjalnie zagrożona zachorowaniem na określoną chorobę.

Histologia

Histologia to badanie tkanek i komórek pod mikroskopem. Jest to dziedzina nauki zajmująca się składem i strukturą tkanek zwierzęcych i roślinnych z uwzględnieniem ich wyspecjalizowanych funkcji. Znajomość budowy komórek jest ważna dla zrozumienia funkcjonowania żywych tkanek. Wiedzę taką zdobywa się poprzez dokładne badanie żywych komórek lub martwych komórek, które zostały utrwalone, czyli zakonserwowane. Histologia to badanie mikroskopowej anatomii tkanek biologicznych. Ta forma badania staje się coraz ważniejsza. W rzeczywistości kilka nowych metod badania histologii zostało opracowanych w ciągu ostatnich kilku dekad, niektóre z nich to kontrast fazowy, mikroskopia interferencyjna i tak dalej. Tak więc najprościej mówiąc, histologia to anatomia na poziomie mikroskopowym.

Różnica między cytologią a histologią

Definicja





– Obie są różnymi gałęziami patologii. Cytologia jest gałęzią nauki, która bada strukturę, funkcję i patologię komórek pod mikroskopem. Bada, jak działają komórki w różnych obszarach ciała. Histologia, z drugiej strony, jest gałęzią nauki, która zajmuje się składem i strukturą tkanek zwierzęcych i roślinnych. Mówiąc najprościej, histologia to anatomia na poziomie mikroskopowym.

Focus

– Cytologia patrzy na pojedyncze komórki pod mikroskopem. Ocenia pojedyncze komórki lub skupiska komórek, aby postawić diagnozę niektórych chorób, w tym niektórych form raka. Zajmuje się więc bezpośrednio strukturalną i funkcjonalną organizacją komórek. Histologia, z drugiej strony, jest badaniem architektury narządu lub tkanki na poziomie mikroskopowym, gdzie tkanka jest badana, aby zobaczyć, jakie zmiany w niej zachodzą w celach diagnostycznych lub badawczych.

Metody

– Cytologia obejmuje badanie pojedynczych typów komórek, a komórki mogą być pobierane różnymi metodami, takimi jak aspiracja cienkoigłowa (FNA), cytometria przepływowa, cytogenetyka, hodowla komórkowa i tak dalej. W mikroskopii świetlnej można stosować trzy techniki – sekcje mrożone, technikę parafinową oraz sekcje półcienne. Najczęstszą procedurą stosowaną w histologii jest przygotowanie wycinków tkankowych.

Podsumowanie



W dużym skrócie, obie są odmiennymi gałęziami patologii, które zajmują się badaniem mikroskopowej anatomii komórek w celach diagnostycznych i badawczych. Główna różnica między nimi polega na tym, że histologia bada makrokomórkowy układ komórek, który tworzy tkanki roślinne i zwierzęce, natomiast cytologia bada poszczególne komórki lub skupiska komórek, aby zobaczyć, jak komórki działają w różnych obszarach ciała w celu postawienia diagnozy niektórych chorób, w tym niektórych form raka.